İnsanlarda En Çok Görülen Psikolojik Sorunlar Nelerdir?

Anksiyete(kaygı) bozukluğu ve sorunu: İnsan korktuğu zaman salgılanan adrenalin miktarı normal zamanda salgılanan adrenalin miktarından daha fazladır. Bu tur durumlarda kişi daha atik olur ve herzeye karşı tetikte durur. Bu şekilde normal durumlarda bizi koruyan e isimize yarayan korku durumu, durumlardan bağımsız olarak ortaya çıkarsa bu problem anksiyete bozukluğu olarak adlandırılır. Anksiyete bozukluğu yasayan bir kişide kalp çarpıntısı, bas dönmesi ve boğulma durumları oluşur. Yılan, örümcek yada sınavlar da korku oluşturup fobilere neden olabilmektedir. Kadınlarda görülme oranı erkeklere oranla daha fazladır .

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bu türden bir bozukluk döneminde insanlar manika ve depresif dönemler arasında git geller yasarlar. Depresif olduğunda kendini durgun ve bitkin bir şekilde hisseden insan manik olduğu zamanlarda gayet heyecanlı, coşkulu bulur. Diğer manikdepresif bozukluk olan bu hastalık ilaçlarla birlikte psikoterapiyle halledilebilir. Bir çok hastalıkta olduğu gibi erken tanı ve teşhis ile olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Depresyon Nedir?

Depresyon yasayan bir insan kendini çoğunlukla keder içerisinde ve isteksiz hisseder. En büyük belirtisi herhangi bir olaya yada davranışa karşı heyecan hissetmemek, ilgi duymamaktir. Depresyon durumu insanın sadece bazı zamanlarda kendisini kotu hissetmesi demek değildir. En çok bilinen ruhsal bozukluk hastalığıdır. Uzaman kişilerce tedavi edilmelidir. Depresyon hastalığı iştahsızlığa, uyku bozukluğuna, olumsuz düşüncelere sebep olur. Kişileri intihara sürükleyebilir.

Okunmaya Değer Yazı!  Kan Kanseri - Lösemi

Tükenmişlik Sendromu Nedir ?

Sürekli yaşanan stres, depresyon, uyuyama ve olumsuz düşünceler insani tükenme hissine doğru sürükleyebilir. Tükenmişlik sendromu hastalığı bir tanımdan çok sureci ifade eder.

Hem bedeni hemde ruhen bahsettiğimiz belirtilerin tedavisi için vakit kaybetmeden uzmana görülmelidir. Hastalık kendisini daha çok aşırı stres durumunda belli eder. Terapi genel. Olarak bir kaç hafta sürer ancak ileri vakalarda bu sure oldukça uzamaktadır.

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir? 

Hastalığın en bilinen belirtileri arasında yalnız kalma korkusu, sağlam ilişki kuramama, kendi vücuduna yabancılaşma ve depresyondur. Tehlikeli bir durumdur zora hasta kişi kendisine zarar verebilir. Bunu bazen jiletle kendini kesmeye kadar sürdürür. Uzman görüşe göre bu tur hastaların çoğunun geçmişinde tecavüz yada ihmal vakaları bulunur. Bu tur hastalarda uyuşturucu kullanımı yaygın görülür.

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?

Evden ciktiginda firini kapattimi yada kapiyi kitledimmi seklinde hislere kapilan kisilerde gorulen bozukluktur. Bu tur hastalarda belli dusunce ve fikirler surekli tekrar etme egilimindedir. Hastalarin cogunbu durumun farkindadir ancak buna karsi koyamazlar. Cogu zaman bu durum sosyal hayatida etkiler ve bozar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir