İçeceklerin Belli Saatlerde İçilmesi Gerektiğini Biliyor muydunuz?

İçeceklerin Belli Saatlerde İçilmesi Gerektiğini Biliyor muydunuz?

İçecekler hepimizin hayatında vazgeçilmez bir yere sahip. Kola, kahve vb. içecekleri hepimiz fazlasıyla tüketiyoruz.

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en önemli unsurlardan biri de hiç şüphesiz sıvı tüketimi. Özellikle yazın bunaltıcı havalarda çok fazla sıvı kaybettiğimiz için sıvı tüketimi oranı da artıyor. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en temel içecek tabi ki su. Fakat sağlığımız için su dışında diğer sıvılara da gereksinim duyuyor. Tükettiğimiz her içeceğin belli saati var. Peki hangi içecek hangi saatte içilmeli?

Saat 8.00

Uyanınca bir bardak su için. Uyku esnasında sıvı kaybediyoruz. Bununla beraber sıvı alımımız da duruyor. Bu sebeple her sabah uyandığımızda bir bardak ılık su ya da bitki çayı içmeyi ihmal etmeyin. Oda ısısında bekletilen su, böbrek ve bağırsaklarım çalışmasını artırır ve vücudumuzu artıklardan korur. İçilen suya birkaç damla limon ya da greyfurt suyu karıştırmak vücudumuzdaki iç organların da temizlenmesine yardımcı olur. Eğer su içmek istemiyorsanız; bunun yerine bitkisel çayları da tercih edebilirsiniz.

Kahvaltı

Kahvaltıda içilmesi gereken içecekler 1 fincan siyah çay ya da bir fincan kahve. Tercih tabi ki sizin. Bu içeceklerin önemi, günün ilk saatlerinde sizi dinç tutma özelliğine sahip olması. Kahve ve çay sinir sistemini uyarır. Bu uyarı da size enerji olarak geri döner. Enerjisi yüksek olan insanların konsantrasyonu da yüksek olur.

Saat 10.30

Ara öğünde bir bardak süt veya taze sebze suyu tercih edilmeli. Bu saatlerde vücut sıvı kaybettiğinden dolayı yorgunluğa bağlı olarak konsantrasyon ve kan şekeri düşüş gösteriyor. Taze sebze suyu ve süt; özellikle yazın dayanılmaz sıcağında terleme yoluyla kaybettiğimiz sıvının tekrar vücuda depolanmasını sağlıyor.

Saat 12.00

Öğle yemeğini yediğimiz bu saatlerde ayran veya maden suyunu tercih edebilirsiniz. Bu içecekler enerji bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda çok sağlıklıdırlar. Ayran, vücudunuz için gerekli olan kalsiyum ihtiyacını karşılar. Maden suyunda yer alan mineraller gün ortasında yeniden enerji depolamamıza yardımcı olur.

Saat 15.00

Yemek sonrasında tercih etmeniz gereken içecekler hazmı kolaylaştıran içecekler olmalıdır. Biz çayı öneriyoruz. Genelde yemek bitiminde halsizlik ve uyku hali durumlarıyla karşılaşırız. Çay içerdiği maddelerle hem yediklerimizi hazmetmemizi sağlar; hem de uykumuzun açılmasına yardımcı olur.

Saat 23.00

Yatmaya hazırlanırken içmemiz gereken içecek ise süt. Uyurken büyüme hormonu salgılanır. Süt; gün içerisinde yıpranan vücudumuzu tamir etmede önemli bir etkendir. Aynı zamanda kemiklerimizin güçlenmesinde de sütün önemi çok büyük.

İçecekleri Düzenli Ve saatinde içmek Sağlığımıza Yararlı mı?

Özet olarak saydığımız içecekleri saatinde ve düzenli içmek hem enerjimizi yerine getirir, hem de kaybettiğimiz sıvıyı geri kazanmamızı sağlar. Sağlıklı bir yaşam için sıvı tüketimine dikkat etmeniz şart.

Okunmaya Değer Yazı!  Hamilelik ve Emzirme Döneminde Diş Bakımı

Kaynak: Limithaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir