Hamilelik Sonrası Çatlaklar için Öneriler

Her kadın vakti geldiğinde Bebek sahibi olmak ve Annelik duygusunu tatmayı ister bu durum ne kadar güzel olsa da anne vücudunda istenmeyen sorunlar oluşabilir.

Hamilelik Çatlakları

Çatlaklar, kadınlarda erkeklere kıyasla daha fazla oluşmaktadır bunun sebebi ise ergenlik döneminde kız çocuklarının ani kilo değişimi ve gebelik durumudur.

Karın, basen, kalça, bacak, meme ve dekolte bölgesinde çatlak oluşumu yağ dokusu fazla olduğu için daha fazla görülür.

Hamilelik sonrası ve emzirme döneminde memenin üst bölgesinde özellikle dekolte kısmında oluşan çatlaklar cerrahi yöntemlerle bile düzeltilmeyecek kadar zor bir durumdur.

Lazer İle Çatlak Tedavisi

Lazer ile çatlakları silme yöntemi ortalama 1-3 seans sürmektedir ve gerek görüldüğü taktirde arttırılabilir. Tedavi seanslarının arası 3-6 haftalık bir süreci gerektirebilir.  Çatlaklarda işlemden sonra ki 10 gün kızarıklık ve kabuklanma görülebilir. Ayrıca esmer kişilerde deride leke kalma ihtimaline karşı tedbirli olunmalıdır.

Alternatif Çatlak Önleme ve Geçirme Yolları

Bol su tüketmek, E ve C vitamini fazla olan gıdalar yemek hamilelik çatlaklarıyla mücadele etmek için destekleyici faktörlerdir.

  • Çatlak oluşabilecek bölgelerdeki kan akışını uyarmak ve hızlandırmak için masaj fırçası ile masaj yapmak,
  • Yeterli uyumak,
  • Gerilmeleri en aza indirmek için, cildi esnek ve yumuşak tutmak için hamilelere özel olarak üretilmiş kremlerle cildi nemlendirmek çatlak oluşmasını en aza indirecektir.
Okunmaya Değer Yazı!  Sezaryen Doğum Hakkında Detaylar

Çatlaklar İçin Badem Yağı

Badem yağı hamilelik döneminde çatlaklardan korunma için en fazla başvurulan ve en etkili yöntemlerin başında gelir. Badem Yağı doğal olması nedeniyle güven ile kullanılır. Bizim önerimiz hamileliğin ilk aylarında uygulanmaya başlanmalıdır. Özellikle duştan çıktıktan sonra vücudu nemlendirmek için gerekli bölgelere uygulanmalıdır. Çatlakların oluşabileceği bölgelere günde en az 2 kere sürülmelidir. Bölgeler kuru ve nemsiz bırakılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir