Fitness İle Zayıflamak

Fitness birkaç egzersiz hareketine dayalı spordur. Fitness ile zayıflamak tabiki mümkündür. Diğer tüm spor dallarından farklı olarak tüm kasların tek tek aletlerle veya alet hareket ettirilmesiyle gerginleştirilmesi ve güçlendirilmesini hedefler. Esasen tüm spor dallarında fitness kullanılan egzersiz hareketleri vardır. Ayrıca herhangi bir spor türündeki özel hareket fitnessta yer alabilir.

Zayıflamak

Her kişiye ve belirlenen amaca göre antrenman programları farklılık gösterir. Fitness sporunda kesin bir egzersizden konuşmak yanlış olur. Yani her yaşın, her hayat tarzının ve her vücut tipinin birbirinden farklı olması dolayısıyla bir profesyonel tarafından izlenen program mevcut olmalıdır. Bu spor sınırları ve hedefleri olmadığı için her yaşta yapılabilir. Örneğin 16 yaşında veya 55 yaşında bu spora başlayabilirsiniz. Fitness ile uğraşmak vücutta endorfin, östrojen veya testosteron hormonu salgısını artırma özelliğine sahiptir. Bu da kişinin kendisini psikolojik olarak daha iyi ve enerjik hissetmesine yardımcı olur. Metabolizmanın çalışmasını hızlandırır. Enerjiyi artırır. Rüyayı düzenler. Stresten uzaklaştırır. Daha sağlıklı ve hızlı düşünmeyi sağlar. Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma oranını azaltır. Kalori yakmayı ve vücudun enerji sistemini düzenlediği için şeker hastaları için de faydalıdır. Ancak şeker hastalarının hastalık tipine göre doktorunun da onayı ile düzenli bir egzersiz programı ile yapılmalıdır.

Nelere dikkat etmeli?

Egzersiz başlamadan önce riskleri öğrenmek önemlidir. Uygun şekilde giyinilmeli ve özellikle spor ayakkabısı seçimine dikkat edilmelidir. Yaralanmamak için egzersiz öncesi ısınma hareketleri ile başlanmalıdır. Yeni spora başlamadan önce hafif egzersizlerle başlamalı, daha sonra ağırlığı artırmalıyız. Ayrıca belirtmek gerekir ki, beslenme fitness yapanlar için çok önemlidir ve güzel bir sonuç alabilmek için fitness ile birlikte beslenmenize de dikkat etmeniz gerekir.

Okunmaya Değer Yazı!  Kilo Vermek İstiyorum Ama Nasıl?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir