Emboli (kan pıhtısı) Hayata Son Verdiriyor

Dil/Languages: Türkçe

Emboli (kan pıhtısı) Hayata Son Verdiriyor

Dünya Tromboz günü dolayısıyla bir araya gelen birçok isim arasında yer alan İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Kurtoğlu, yapılan basın toplantısında uyarılarda bulundu. Toplantının detayları haberimizde.

Prof. Dr. Mehmet Kurtoğlu; yaptığı açıklamada “Hastanede yatan hastalar ve büyük ameliyat geçiren hastalar büyük risk altındadır. Türkiye de yaklaşık olarak yılda 30 bin kişi akciğer embolisi (kan pıhtısı) sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Fakat basit bir kan sulandırıcı ilacı ile veya kan sulandırıcı tedavisi ile çok sayıda hastanın hayatı kurtarılabilir” olacağını açıkladı.

Açıklamalarına şöyle devam etti; “uzun süre hareket etmeyen bacakta kan hücrelerinin birikmesi sonucu pıhtı yani emboli meydana gelir ve damarı tıkar. Tromboz adı verilen damarın tıkanmasıyla birlikte, kişinin bacağında şişme, ödem, kızarıklık ve ağrılara sebep olur. Eğer bu pıhtı damar içerisinde kopar ve dolaşım yoluyla kanla birlikte yol alırsa, akciğer damarlarını tıkayabilir. Öksürük, ani göğüs ağrısı, nefes darlığı olarak belirtiler ortaya çıkar. Buda ani ölümlere sebep olabilir” diyerek en fazla 4 saat oturmayı ve hareketsiz kalma yönünde uyarılarda bulundu.

Kaynak: Limithaber.com

Dil/Languages: Türkçe

Okunmaya Değer Yazı!  Bebeğin Altı Nasıl Değiştirilir Ve Temizliği Nasıl Yapılır?

Hakkında Skolyoz

Okudunuz mu?

Annede Loğusalık Dönemi Nasıl Gelişir

Annede Loğusalık Dönemi Nasıl Gelişir?

Dil/Languages: Türkçe Yeni doğum yapan kadına loğusa, doğumu takip eden ilk 6 haftalık zaman dilimine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir