Dudak yaraları deyip geçtiğimiz olay çok önemli bir şeyin habercisi olabilir. Günümüzün korkulu rüyası olan kanserin bir çeşidi de dudak kanseridir.

Dudak Kanseri Nedir ?

Ağız bölgesi kanserlerinin %30’u dudak çevresinde oluşmaktadır. Erkeklerde daha sık görülmektedir. Genellikle alt dudakta oluşan yaralarla kendibi göstermektedir. Açık tenlilerde yoğun güneş altında bulunanlarda, sigara içenlerde görülme sıklığı daha fazladır. Sıklıkla kanayan yaralar şeklinde kendini gösterir. Alt dudakta nadiren üst dudakta oluşur ve büyüyerek ağız içini kaplayabilir.

Dudak Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  • Dudakta iyileşmeyen yara veya yumru oluşumu, kalınlaşma
  • Dudakta iyileşmeyen beyaz veya kırmızı benekler
  • Yarada kanama ve kabuklanma, dudakta hissizlik veya ağrı
  • Yeme ve çiğnemede zorluk
  • Seste ve diksiyonda bozukluk
  • Boyunda şişen lenf bezleri

Dudak Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Cerrahi tedavi gerektirir. Kanserli doku tamamen çıkarılır. Kanserli alanın büyüklüğüne bağlı olarak oluşacak deformasyonda artış gösterir. Doku kaydırm operasyonlarıyla onarım olabildiğince sağlanmaya çalışılır. Cerrahinin yetersiz kaldığı ileri evre hastalarda radyoterapi uygulanmaktadır.

Dudak Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Dudak kanserleri en sık ön dil bölgesinde görülmektedir. Sırasıyla da ağız tabanı ve dudağı takip eder. Nadiren yanak mukozası ve damakta görülür. Altta yatan En sık neden sigara ve alkol tüketimidir. Güneş ışınları dudak kanseri için önemli bir risk faktörü olmaktadır.

Ağız çevresi veya içinde kanayan, kabuklanan bir yara ya da kitle şeklindeki lezyonlar mutlaka uzman bir hekim tarafından değerlendirilmelidir. Şüpheli lezyondan biyopsi alınarak tanı konulması gerekir.

Dudak Kanseri Tedavisinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

Ağız bölgesindeki erken evre tümörlerde çoğunlukla cerrahi tedavi tercih edilir. Lokal olarak ilerlemiş tümörlerde ise cerrahiye ek olarak radyoterapi uygulanabilir.

Skolyoz

İlgili Gönderi

Ter Bezi İltihabı

Koltuk Altı İltihaplanması Ter Bezi İltihabı Nedir? sorusuna cevap olarak; Tıp dilinde derinin iltihaplanması olarak… Devamı

1 sene ago

Çayyolu Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon Nedir ve Ne Amaçla Kullanılır? Bulunuş tarihi 1960 yıllarına dayanan lazer epilasyon, kıl… Devamı

1 sene ago

Çayyolu Nöbetçi Eczane

Çayyolu Nöbetçi Eczane ve diğer komşu semt olan ümitköy, beytepe, yaşamkent, incek eczanelerin oluşumunu sağlayan;… Devamı

1 sene ago

Her Türlü Gribi İyileştiren Anneanne Tarifi

Gribe Ne İyi Gelir ? Evde Yapılacak Karışım Grip Savar İçin Malzemeler: 1 su bardağı… Devamı

1 sene ago

Pencere Seçimi ve Sağlık

Evin pencerelerinin seçimi konusuna çok önem verilmemektedir. Fakat pencere seçimi her konuda önemlidir. Örneğin tasarruf… Devamı

1 sene ago

Ispanağın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ispanağın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Ispanağın Yararları Düşük kalorili olması sayesinde kilo kontrolünde olan veya… Devamı

2 sene ago