Dudak Kanserine Dikkat!

Dudak yaraları deyip geçtiğimiz olay çok önemli bir şeyin habercisi olabilir. Günümüzün korkulu rüyası olan kanserin bir çeşidi de dudak kanseridir.

Dudak Kanseri Nedir ?

Ağız bölgesi kanserlerinin %30’u dudak çevresinde oluşmaktadır. Erkeklerde daha sık görülmektedir. Genellikle alt dudakta oluşan yaralarla kendibi göstermektedir. Açık tenlilerde yoğun güneş altında bulunanlarda, sigara içenlerde görülme sıklığı daha fazladır. Sıklıkla kanayan yaralar şeklinde kendini gösterir. Alt dudakta nadiren üst dudakta oluşur ve büyüyerek ağız içini kaplayabilir.

Dudak Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  • Dudakta iyileşmeyen yara veya yumru oluşumu, kalınlaşma
  • Dudakta iyileşmeyen beyaz veya kırmızı benekler
  • Yarada kanama ve kabuklanma, dudakta hissizlik veya ağrı
  • Yeme ve çiğnemede zorluk
  • Seste ve diksiyonda bozukluk
  • Boyunda şişen lenf bezleri

Dudak Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Cerrahi tedavi gerektirir. Kanserli doku tamamen çıkarılır. Kanserli alanın büyüklüğüne bağlı olarak oluşacak deformasyonda artış gösterir. Doku kaydırm operasyonlarıyla onarım olabildiğince sağlanmaya çalışılır. Cerrahinin yetersiz kaldığı ileri evre hastalarda radyoterapi uygulanmaktadır.

Dudak Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Dudak kanserleri en sık ön dil bölgesinde görülmektedir. Sırasıyla da ağız tabanı ve dudağı takip eder. Nadiren yanak mukozası ve damakta görülür. Altta yatan En sık neden sigara ve alkol tüketimidir. Güneş ışınları dudak kanseri için önemli bir risk faktörü olmaktadır.

Okunmaya Değer Yazı!  Halsizlik Nasıl Geçer? Halsizlik Tedavisi

Ağız çevresi veya içinde kanayan, kabuklanan bir yara ya da kitle şeklindeki lezyonlar mutlaka uzman bir hekim tarafından değerlendirilmelidir. Şüpheli lezyondan biyopsi alınarak tanı konulması gerekir.

Dudak Kanseri Tedavisinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

Ağız bölgesindeki erken evre tümörlerde çoğunlukla cerrahi tedavi tercih edilir. Lokal olarak ilerlemiş tümörlerde ise cerrahiye ek olarak radyoterapi uygulanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir