Diyetisyen Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Dikkat etmişsinizdir, neredeyse her yazımızda bir diyetisyen ile birlikte hareket edilmesi gerektiği ve diyetisyen seçmenin ne kadar önemli olduğundan bahsediyoruz. Vereceğiniz önemli/riskli kararlar öncesi kesinlikle diyetisyen ile birlikte hareket edilmesi gerekiyor. Sonuç itibarıyla püf noktaları öğrenmek, trendleri takip etmek için çeşitli kaynaklardan okuma yapabilir ya da çevrenizle sohbet edebilirsiniz. Ama metabolizmanızla veya yaşantınızla ilgili önemli adımları uzman diyetisyen kontrolünde atmakta muhakkak ki fayda var.

Bugünkü yazımızda ise sizlere uzman diyetisyenler arasında seçim yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden, püf noktaların neler olduğundan bahsetmeye çalışacağız.

Herşeyden önce uzman hekiminizi seçerken ulaşım ve ücret gibi konuları mümkün olduğunca ikinci planda tutun. Yani gerekirse yaşadığınız yere daha uzak  ya da fiyatı daha yüksek olabilen bir uzmanı eğer içinize sinerse gerçekten değerlendirin; ama unutmayın: karşılıklı güven ve kalite en önemli noktalar.

Diyetisyen seçerken dikkat edilmesi gereken diğer püf noktalar

  • Diyetisyeninizle karşılıklı iletişiminiz çok önemli. Karşınızda güvenmeyeceğiniz, inanmayacağınız, tabiri caizse kanınızın kaynamayacağı birisi olursa herşey baştan çok dah azor olur demektir. Dolayısıyla alacağınız ilk izlenim, ve kendisine besleyeceğiniz güven çok önemli.
  • Zayıflama uzmanınızın geçmiş tecrübleri hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Bu da bir diğer önemli konu. Daha önce kendisiyle tedavi gören bir arkadaşınız ya da yakınınız var mı? Varsa bu kişilerin geri dönüşleri ne yönde? İşte tüm bu soruların cevabı çok önemli. Tavsiyemiz mümkünse daha önceden hastalarıyla konuşacabileceğiniz, ya da hakkında önemli referanslara sahip olduğunuz birini tercih etmeniz.
  • Her diyetisyenin bir uzmanlık alanı vardır: çocuk, aşırı obezite, özel bazı rahatsızlıklara sahip olan hastalar gibi. Siz de bu gruplardan birine giriyorsanız kuşkusuz seçiminizi buna göre yapmalısınız. Aksi takdirde istediğiniz verimi ve ilgiyi görmeniz çok zor olacaktır.
  • Zayıflama uzmanınız işini ne kadar ciddiye alıyor? İşte bu sorunun cevabı belki de en kritik nokta. Size verdiği diyet listesinin çok benzerlerini başkalarına da mı veriyor, ya da sizinle olan randevularında sizi gerçekten dinleyerek yardımcı olmaya mı çalışıyor, yoksa tamamen görevini savıp başka hastaya mı geçmek istiyor. Bunu referans ve tavsiyeler haricinde anlamanız oldukça güç ama unutmayın! Tedaviye başladığınız diyetisyenle uzun vadeli anlaşmalar yapmayın ve kendisine karşı güveniniz en ufak bir sekteye uğrarsa bunun üzerinde durun. Gerekirse diyetisyeniniz değiştirin.
Okunmaya Değer Yazı!  Ispanağın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir