Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma; Güzel bir gülümseme için sağlıklı ve beyaz dişler önemlidir. Ancak dişlerin oluşumları esnasında meydana gelen yapısal bozukluklar, çocukken veya anne karnındayken kullanılan bazı antibiyotikler, yedikleriniz ve içtiklerimiz ve içilen sulardaki flor miktarı dişlerimizde renkleşme yapabilir. Bunların yanında yaşlılık, eski protezler, kaplamalar ve dolgular da dişlerdeki beyazlığın kaybolmasında etkilidir.

Yediğimiz içtiğimiz çay, kahve, sigara, içerisinde renklendirici bulunan bütün içecekler, vişne suları, kırmızı şaraplar, nar suları bunların hepsi etkisiyle yıllar geçtikçe dişlerin yüzeyindeki gözenekli mine yapısında biriken renkli organik ve inorganik maddeler sonucu dişler koyulaşır.

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma
Diş Beyazlatma

Rengi koyulaşmış veya sararmış dişlere uygulanan kalıcı diş beyazlatma işlemi, çeşitli nedenlerle renk değiştirmiş ve sararmış dişlerin rengini, kişiye özel birkaç ton açmak için uygulanan bir çözümdür. Dişlerin yapısında (mine ve dentin tabakasında) oluşan renklenmeleri giderme işlemidir.

Dişleri beyazlatmak için farklı yöntemler vardır. Birincisi diş doktoru yardımıyla profesyonel beyazlatma (Office bleaching), diğeri ise evde doktorunuzun önerisi doğrultusunda uygulanan ev beyazlatma (Home bleaching) sistemidir.

Ev tipi beyazlatma, dişlerini beyazlatmaya karar veren kişilere diş hekimleri tarafından diş yüzeyini kaplayacak özellikte bir kalıp hazırlanır. Bu kalıbın içerisine beyazlatıcı bir jel sıkılır ve özellikle gece yatarken 7-8 saat kadar hastanın ağzında kalması istenir. Bu kür, 7-10 gün arasında uygulanır. Tek başına beyazlatma yöntemi olarak kullanılabileceği gibi genelde klinik tipi beyazlatma yöntemini desteklemek amacıyla özellikle ileri derecede mevcut olan diş renklenmelerinin açılmasında uygulanmaktadır.

Okunmaya Değer Yazı!  Akciğer Kanserinin Sır Perdesi Aralanıyor

Klinik tip beyazlatma, diş hekimlerinin kliniklerinde uyguladıkları beyazlatma yöntemidir. Bir dişe veya gülme hattındaki tüm dişlere uygulanabilir. Dudak, dişetleri ve yanak içleri, zarar görmemesi için özel yalıtım maddeleri ile kapatılır. Dişler üzerinde açıkta kalan, hassasiyet yapma olasılığı olan sert doku bölgeleri de yalıtım maddesiyle kapatılır. Diş beyazlatma jeli olarak % 35 lik Hidrojen Peroksit kullanılır.

Jel hazırlanarak, açıkta kalan diş yüzeylerine sürülür. Daha sonra jeli aktive etmek amacıyla belirli sürelerde ışık uygulamasından sonra bir süre kontrollü olarak beklenir ve sürenin sonunda( yaklaşık 20-30 dakika) jel dişlerden uzaklaştırılır. Bütün bu işlemler  1-3 seans tekrarlanır.

Tek diş beyazlatma, kanal tedavisi görmüş ya da önceden travmaya uğramış dişler zamanla renk değiştirebilmekte ve yandaki dişlerle uyumu bozulabilmektedir. Böyle durumlarda tek dişe uygulanacak internal bleaching (içten beyazlatma) yöntemiyle renk uyumu tekrar sağlanabilir.

Diş beyazlatma işleminde herhangi bir yaş sınırı yoktur. 12 yaşını geçtikten sonra her hastaya diş beyazlatma uygulanabilir. Çünkü 12 yaşında artık daimi dişlenmemiz tamamlanmıştır. Ama tabii ki o yaştaki bir çocuğa diş beyazlatma uygulamak çok fazla tercih ettiğimiz bir şey değil.

Bazı hastalarımızın dişi aslında çok beyazdır , fakat  ona yine de sarı gelir. O yüzden isteyen herkes dişlerini beyazlatabilir, fakat mine yüzeyinde herhangi bir aşınma olmaması gerekir. Yani dişlerini gıcırdattığı ve sıktığı için dentinleri açığa çıkmış hastalarımıza beyazlatma uygulamamız çok mümkün değildir. Ama minesi sağlam olan diş yapısında problem olmayan bütün hastalarımızda diş beyazlatma uygulanabilir.

Okunmaya Değer Yazı!  Hemoroid Neden Olur?

Beyazlatma sonrası yaklaşık 2 gün boyunca çay, kahve ,sigara  ,asitli içecekler ve renkli yiyeceklerden uzak kalmak gereklidir, çünkü yapılan beyazlatmanın etkisi dentin tübüllerinde 48 saat boyunca devam eder. Dişlerin beyazlığı ortalama 2-4 yıl arası sürer. Bu süre kişinin alışkanlıklarına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin sigara içen, çay kahve alışkanlıkları fazla olan kişilerde beyazlık etkisi daha kısa süreli olacaktır. Bu işlem ile sadece dişler beyazlar. Beyazlatma yapılan bölgede bulunan dolgular ve kaplamalar etkilenmez ve işlem sonunda renk farkları oluşacağından yenilenmeleri gerekebilir.

Birçok kişi tarafından, diş beyazlatmanın zararlı olup olmadığı merak konusudur. Yapılan çalışmalar diş doktoru kontrolünde yapılan diş beyazlatma sistemlerinin kullanımında hiçbir zarar olmadığını göstermiştir. İşlem bitiminde kısa süreli hassasiyetler yaşanabilir ancak bunlar geçicidir. Beyazlatma işlemi genel olarak herkese uygulanabilir. Fakat kullanılan jelin fetus üzerindeki etkisi bilinmediğinden hamilelere tavsiye edilmez.Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Kaynak: https://www.doktortakvimi.com/blog/dis-beyazlatma20

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir