Diş Ağrısı İçin Tavsiyeler

Hayatımızın bir çok döneminde karşılaştığımız diş ağrısının farklı sebepleri vardır. Diş ağrıları genelde aniden başlar ve hayatımızı zindana çevirir. Diş ağrılarının kaynakları 20lik diş ağrıları, diş eti ağrıları, diş sinirinden kaynaklı ağrılar olarak değerlendirilebilir. Öncelikle diş ağrısının nereden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Halk arasında yaygın olan tedavi yöntemi ise ağrılı dişe alkol ya da kolanya benzeri maddeler koyarak ağrıyı sonlandırmaya çalışmaktır fakat bu yöntemler zararlı ve yanlış yöntemlerdir.

Eğer dişleriniz çürük ise dişleri fırçalamak ilk başvuracağınız yöntem olmalıdır çünkü çürük dişin arasına kaçmış yiyecekler ağrıya sebep olabilir ve dişleri fırçalamak ağrının hafiflemesine sebep olabilir.

Diş Ağrısı Nasıl Giderilir?

Tuzlu ve karbonatlı su veya sirkeli su ile ağzı çalkalamak diş ağrılarının büyük bir kısmını yok eder. Ağzı çalkalamak dişleri ve diş etlerini dezenfekte eder ve bakterilerden temizler.

Bunların hiç biri ağrılarınızı dindirmediyse diş ağrılarına uygun bir ağrı kesici hap alabilirsiniz. Ağrınızı bir süre de olsa kesecektir fakat ağrı kesici kullanırken dikkatli olmak gerekir.

Soğuk kompleks ya da duruma göre sıcak su kompleksi diş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Diş ağrınız gece başladıysa yastığınızı yükseltebilirsiniz çünkü yatar konumda ağrınız sizi daha çok rahatsız edecekir.

Sarımsak çürük dişler üzerinde bekletilirse ağrıya sebep olan bakteriyi yok eder.

Okunmaya Değer Yazı!  Diş Gıcırdatmasında Tedavi

Karanfil ise en etkili doğal yöntemlerden biridir çünkü karanfilin uyuşturma özelliği vardır. Ağrılı dişin üzerinde bekletirek ya da 1 bardak suya 5-6 adet karanfili atıp kaynatarak gargara yapabilirsiniz.

Diş Sağlığını Olumsuz Etkileyen Şeyler

Buz ve soğuk yiyecekler: Soğuk yiyecekler diş minelerini olumsuz etkiler ayrıca buz sert olduğu içi çiğnenmesi zararlıdır.

Meyve Suyu, Kola, Enerji İçecekleri: İçerisinde şeker barındıran ve ph seviysi dişlerimize uygun olamayan içecekler dişelerimizi aşındrımakta ve çürük oluşumuna sebep olmaktadır.

Sigara: Sigara diş etlerine büyük oranda zarar verir. Diş etlerini toprak dişi ağaç olarak düşünecek olursak kötü bir toprakta güzel ağaç yetişmez.

Alkol: Tükürük salgısı ağız içi asidi dengeleyen savunma sistemimizdir. Bu nedenle tükürüğü azaltacak ve ağızı kurutacak herşey zararlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir