Deri Hücreleri ile İnsan Kalbi Üretildi!

Deri Hücreleri ile İnsan Kalbi Üretildi!

Teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte bundan yıllar önce filmlerde asla gerçekleşemeyeceğini düşündüğümüz şeyler artık gündelik hayatta yerlerini almaya başladığını söyleyebiliriz. Teknolojinin ne kadar geliştiği konusuna değinecek olursak bunun başlıca kanıtlarından biri yapay zeka olacaktır.

Bilimsel araştırmalar üzerinde yapılan çalışmalar bilim insanları tarafından hız kesmeden devam ettiğinden dolayı yapay organlar ve çeşitli tıp alanlarında bir çok gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. Yapay organ üretiminde ilerlemelerden birisi son zamanlarda MassacHusetts Hastanesin’de deri hücrelerinden yapay kalp üretimi ile oldu.

Bu yapay kalp üretiminde insan derisinde bulunan hücreler sayesinde vücudumuzdaki kalpten farkı olmayacak şekilde son teknoloji kullanılarak yapılmış oldu. Bu yapay kalbin gelişimini ve iç yapısındaki kısımları teknoloji ile inceleyen uzmanlar bilim konusunda oldukça basarili bir iş yaptıklarını söyleyebiliriz. Araştırmacıların yaptıkları açıklamaya göre yapay kalp üretiminde en zorlandığı kısımlardan biri olan yerin kalbin dış kısmı olduğunu belirtiyorlar. Yapay kalbin üretimin de kalbin dış kısmını yapabilmek adına organ bankasındaki başkasına aktarımı doğru bulunmayan 73 kalbin dış kısmında bulunan ve kalbe sekil vermeyi sağlayan yapıyı kullandıklarını belirtiyorlar. Ancak bu kalbin gerçek bir insan üzerinde takılarak çalıştırılması oldukça zor. Çünkü kalbin sorunsuz bir şekilde vücutta çalışması ve vücudun kalbi kabul etmesi oldukça zor bir durum.

Kaynak: Limithaber.com

Okunmaya Değer Yazı!  Gribe karşı korunma Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir