Demiri Düşüren Yiyecekler

Demiri Düşüren Yiyecekleri; Mineraller insan vücudu için en önemli elementlerden birisidir. Bu elementlerin başında ise demir gelir. Vücutta yer alan demir minareli kana oksijen taşıma görevini yaparak hemoglobin miktarının azalması durumunu önler. Böylelikle halk arasında anemi olarak da bilinen kansızlık problemini ortadan kaldırmış olur.

Demir Mineralinin Sağlık Açısından Önemi Nedir?

Demir minerali özellikle bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Yeteri kadar alınmadığında ya da bazı besin maddeleri ile birlikte emilerek vücuttan atıldığında halsizlik, bitkinlik, yorgunluk ve odaklanamama gibi problemleri beraberinde getirir. Bu tür hastalıkların ortaya çıkışı ise bir takım ilaç tedavisini gerektirebilir. Doktorlar demir mineralinin sağlık ve insan vücudu açısından önemli bir yere sahip olduğunu ve belli zamanlarda kontrol edilmesi gerektiğini belirtir.

Demiri Düşüren Yiyecekler
Demiri Düşüren Yiyecekler

Demir Eksikliği İçin Merak Edilen Sorular Nelerdir?

Demir eksikliği olan bireylerin genelde sık sordukları soruların başında “Hangi besin demir eksikliğine yol açar? Demir eksikliğini tetikleyen besinler nelerdir? Demir mineralinin yeteri kadar vücuda alınabilmesi ya da vücuttan atılmaması için öncelikle hangi besinler tüketilmelidir? Tarzında sorular gelmektedir. Bu soruların birçoğundan da anlaşıldığı gibi insanlar demir eksikliğini yeteri kadar tanımamakta ve bilmemektedir.

Demir Eksikliği İçin Hangi Besinlerden Uzak Durmak Gerekiyor?

Demir eksikliğine neden olan besinler arasında en çok bilineni çay, kahve, kakao ve kola gibi içeceklerdir. Bunlardan uzak durmanın önemi demir eksikliği açısından sık sık ifade edilir. Çayda bulunan polifenol ve mazı tozu ile kahvede bulunan kafein demir emilimine neden olur ve yeteri kadar demirin vücuda girmesini engeller. Bundan dolayı çay ya da kahve yemeklerden hemen sonra değil de, 40-45 dk. sonra içilmelidir. Çünkü çay ve kahvede bulunan maddeler demiri idrar yolu ile vücuttan atar. Ayrıca çayın fazla demli olmaması ve bir parça limon ile tüketilmesi daha faydalıdır. Yine demir açısından süt, yoğurt gibi hayvansal besinler de fazla tüketilmemelidir.

Okunmaya Değer Yazı!  Unutkanlık İçin Kür

Bu besinlerin yemeklerle değil ara öğünlerle tüketilmesi daha sağlıklıdır. Kırmızı et, tavuk ve balık gibi besinlerin fazla pişirilmesi ve kavrulması demir eksikliğine yol açabileceği gibi hazır gıdalar, kepekli tahıllar, salam ve sosis gibi yiyeceklerde demir emilimi açısından oldukça etkilidir. Sigara ve sigara dumanı ise demir eksikliğini tetikleyen bir başka etkenlerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir