Demir Eksikliğiniz Varsa Bunları Yiyin

Demir açısından zengin gıdalar ıspanak, pancar, elma, badem, armut, domates, patates soğutması ve incir. Demir eksikliğiniz varsa vücudunuzun demir seviyesini artırmak için bu besinlerin her gün en az 5 adedini yemelisiniz. Bu besinlerin pişirilmeden yenmesi demir ihtiyacınızı karşılayacaktır. Çünkü pişirme işlemi demiri yarı yarıya azaltacaktır. Eğer pişirilecekse, yarı pişirme yeterlidir. Demirin emilimini azaltan faktörlerden özellikle kaçınılmalıdır. Mümkünse çay, kahve, sigara ve alkol kaçının. Dolayısıyla kahve ve çayın yemekten sonra içilmesi tavsiye edilmez. Çay, kahve gibi içecekler bitki çayları eklenerek içilebilir. Demirin emilimini azaltan bir diğer gıda ise süttür. Süt demirin emilmesi için midede gereken ekşi ortamı kaybetmektedir. Bu da gerekli emilimin olmaması anlamına gelir.

Taze meyve suları gibi demir açısından zengin gıdaların bazıları şunlardır;

Pancar:

Pancar suyu ve bal karıştırılarak içilebilir. Bu, demir açısından mükemmel destek verir.

Muz:

Yetişmiş muz en zengin demir kaynaklarından biridir. Kanda Hemoglobinin oluşmasına destek olmak için günde iki kez balla muz yiyin.

C vitamini açısından zengin besinler:

Bu vitamin vücuttaki demirin emilimini artırmak için etkilidir. Böylece düşük hemoglobin seviyeleri olan insanların diyetine daha fazla C vitamini eklenmelidir. C vitamini açısından zengin gıdalar meyve ve sebzeler, çilek, limon, portakal, kivi, mandalina, greyfurt, şeftali ve mango gibi gıdalarda da bol miktarda C vitamini bulunur.

Okunmaya Değer Yazı!  Ter Bezi İltihabı

Bal:

Bal kandaki demiri artırmak için mükemmel bir yöntemdir. Bal mangan, demir, kalay gibi mineraller açısından zengin olmasının yanı sıra hemoglobini de artırır.

Kırmızı et:

Kırmızı et de demir eksikliğine karşı yararlı besinlerden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir