Botox Tedavisi

Botox Tedavisi; Botox ® ve Dysport ; zamanla yüzde oluşan dinamik kırışıklıkları, çizgileri azaltan basit, cerrahi olmayan bir uygulamadır.Bu tedavi ; kırışıklıklara yol açan kasları ortalama 4 aya kadar gevşetir. 3-7 gün içerisinde etkili olmaya başlar. Basit, hızlı ve iyileşme süreci gerektirmeyen bir uygulama olduğu için birçok insan uygulama sonrası işine ve günlük hayatına geri döner.

Kırışıklar Nasıl Oluşur?

Botox ®’un yüz bölgesindeki faydasını daha iyi anlayabilmek için öncelikle kırışıklıkların nasıl oluştuğunu bilmek lazım. Yüzümüzde mimiklerimizi her hareket ettirdiğimizde yani güldüğümüz, kızdığımız, şaşırdığımız zaman cilt altındaki kaslar hareket eder. Bu hareketlerin sürekli tekrarlanmaları ile zamanla yüzümüzde kırışıklıklar oluşur. Bu kırışıklıklara dinamik kırışıklıklar adı verilir. Kişinin mimiklerini kullanma sıklığı, güneşe maruz kaldığı süre, cilt ve kas yapısı, yaş ve cinsiyet bu kırışıklıkların seviyesinde belirleyicidir.

Botox Tedavisi
Botox Tedavisi

Botox Hangi Bölgelere Uygulanır?

Özellikle mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan alın bölgesi, kaş arası ve göz kenarı çizgileri Botox ® tedavisine son derece iyi cevap vermektedir. Bunun dışında üst dudak ve boyun çizgileri tedavi edilebilir. Ayrıca el,ayak ve koltukaltı bölgeleri terleme tedavisinde Botox ® kullanılmaktadır.

Botox Hakkında Yanlış Bilenenler ve DOĞRULARI:

BOTOX ® YILAN ZEHİRİ MİDİR?

Botox ®, Clostridum Botulinum bakterisinden üretilmiş doğal, saflaştırılmış proteindir. Yılan zehiri değildir.

Okunmaya Değer Yazı!  Omurga Rahatsızlıklarının Tedavisinde Proloterapi

BOTOX ® YENİ KIRIŞIKLIKLARA YOL AÇAR MI?

Botox ®’un etkisi uygulandığı bölge ile sınırlıdır, vucut içerisinde dolaşmaz.

BOTOX ® UYGULAMALARINA DEVAM ETMEZSEM KIRIŞIKLIKLARIM ARTAR MI?

Kırışıklıklarınız yavaş yavaş tedavi öncesi durumuna geri döner.

BOTOX ® UYGULANDIKTAN SONRA YÜZ ŞİŞER Mİ?

Yüze yapılan dolgu uygulamaları Botox® zannedilmektedir. Botox® bir dolgu maddesi değildir. Yüzü şişirmez.

BOTOX ® SADECE KIRIŞIKLIKLAR DA MI KULLANILIR?

Botox ® ile yüz bölgesinde alın, kaş arası ve göz kenarı kırışıklıklarının yanı sıra dudak üstü ve boyun çizgileri tedavi edilebilir. Gerilim tipi baş ağrısında kullanılmaktadır. Ayrıca el,ayak ve koltukaltı bölgeleri terleme tedavisinde Botox ® kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra serebral palsi dahil olmak üzere birçok nörolojik hastalık, göz tiki ve şaşılık dahil olmak üzere oftalmoloji alanında birçok hastalığın tedavisinde uygulanmaktadır.

BOTOX İLE AŞIRI TERLEME TEDAVİSİ

Koltukaltı ,el ve ayaklarda yoğunlaşan ve tıp dilinde “hiperhidrozis” olarak adlandırılan terleme hastalığına karşı Botox son yıllarda oldukça fazla kullanım alanı bulmuştur. Terleme , normal ter ve ısı kaybının olduğu durumlarda hem kadın hem de erkeklerde sosyal yaşamı etkileyebilecek ölçüde rahatsızlık oluşturmaktadır.

Stres, tiroid bezinin aşırı çalışması , böbrek üstü bezi hastalıkları, menepoz, hipoglisemi , şişmanlık , bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan ilaçlar ve hormonlar terlemenin başlıca nedenleri arasında bulunmaktadır. Kişilerde bazen yapısal olarak da aşırı terleme görülebilir.

Terlemenin yoğun olduğu bölgelerden biri olan koltuk altına enjekte edilen Botox , ter bezlerine ulaşan sinirlerin çalışmasını geçici süre bloke ederek ter üretimini engellemektedir.

Okunmaya Değer Yazı!  Ozon Terapi Nedir, Cildimizi Nasıl Etkiler?

Botox , çok ince uçlu iğnelerle terleyen bölgeye sık aralıklarla uygulanır. Uygulamadan sonraki ilk hafta içerisinde tedavi sonuçları gözlenir. Botox’un etkisi genellikle ortalama 4 ay sürer.kimi kişide 9 aya kadar etkisi devam edebilir.Etki geçmeye başladığında ikinci uygulama yapılır. Kişiye bağlı olarak ter bezlerinden aşırı ter salgılanmasını belirli bir süreliğine durdurmak ve böylece özellikle yaz aylarında yoğun bir şekilde karşılaşılan bu problem giderilebilmektedir.

BOTOX ‘A BENZER KREMLER VAR MIDIR? KREMLER AYNI ETKİYİ YARATIR MI?

Botox ® doktor tarafından kas içerisine seçici olarak yapılan bir enjeksiyondur. Kremler bizzat cilde uygulanır, yüzeysel etkilidir. Etki mekanizmaları farklıdır. Botox ® dinamik kırışıklıkları etkin bir şekilde giderirken , kremler sadece yüzeysel ince kırışıklıklarda kullanılmaktadır.

UYGULAMA NASIL OLUR?

Öncelikle en iyi sonucu alabilmek için enjeksiyon yapılacak bölgeyi tespit ederiz. Anestezi gerekmez, hassasiyete göre belki anestetik bir krem veya buz kompresi uygulanabilir. Uygulanacak her bölgeye çok az dozlarda Botox ® enjeksiyonla tatbik edilir.

BOTOX ® ‘UN ETKİSİ NE KADAR SÜRER?

Botox ® ‘un etkisi 4 aya kadar sürmektedir. Tekrar eden uygulamalarda bu süre artmaktadır.

BOTOX ® TAM OLARAK NEDİR?

Botox ®, Clostridum Botulinum bakterisinden üretilmiş doğal, saflaştırılmış proteindir. Kırışıklığa yol açan kaslara ince uçlu enjektörler ile çok düşük dozlarda uygulanır. Botox ® dinamik kırışıklıklara yol açan kasları geçici süre ile gevşeterek etkisini gösterir. Botox ®’un etkisi uygulandığı bölge ile sınırlıdır, vücut içerisinde dolaşmaz.

Okunmaya Değer Yazı!  Evlilik ve Sorunları

BOTOX ® UYGULAMALARI AĞRILI MIDIR?

Çok az ve kısa süreli batma hissi duyulur. Uygulama tamamlandığın-da genellikle hiçbir ağrı kalmaz.

KİMLERE BOTOX ® YAPILMAZ?

Hamile ve emzirenlere, sinir sistemi hastalığı öyküsü olanlara (myasthenia gravis gibi nörolojik hastalıklar), aminoglikozit türevi antibiyotik (Genta gibi) ve penisilamin gibi ilaçlar alanlar, romatoid artritli hastalar ve cyclosporin gibi bağışıklık sistemini zayıflatan ve chloroquine gibi sıtma ilacı kullanan hastalara botox tedavisi yapılmaz.

2002 yılında Amerikan Gıda ve İlaç yönetimi Kurumu (FDA) tarafından kozmetik kullanımına onay verilmiş ve şu ana kadar yalnızca ABD’de beş milyon uygulama yapılmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir