Böbrekleri Koruyalım

Böbrekleri Koruyalım

Böbreklerimiz en değerli organlarımız. Böbreklerimizin uzun süre yaşaması bizim yaşam konforumuzu ve sağlığımızı çok yakından ilgilendiriyor. Bu nedenle böbreklerimize gereken özeni göstermek durumundayız.

Böbrek Sağlığını Korumak için Böbrek dostu besinler Tüketelim

Bireysel olarak alacağımız bazı tedbirlerle böbrek sağlığını korumak biraz da bizim elimizde. Bunun için yapmamız gereken şey mümkün olduğu kadar Doğal besinlerle beslenmek!

Günlük su ihtiyacını aksatmamak, D vitamini ve kalsiyum içerikli yoğurdu tüketmek, böbreğin sağlığının korunmasında alınması gereken önlemler arasındadır. Tüketilecek olan meyveler ve sebzelerin taze ve mevsimlik olmasına da böbrek sağlığı açısından dikkat etmek gerekiyor. Elbette böbrekleri besleyen vitamin ve minerallerin de yeterince alınmış olması gerekiyor.

Mevsimlik Taze Sebze ve Meyve tüketimi

 

 Örneğin mevsiminde her gün mutlaka iki elma tüketmek Böbrekler için çok faydalı, ara öğünlerde yoğurt tüketmek yine Böbrekler için çok faydalı, böbreklere fayda veren besinlerin yanında maydanoz ve böbrek taşı oluşumunu engelleyen balkabağı tüketmek hem C vitamini ihtiyacını fazlasıyla karşılamamıza yardımcı olur hem de içerdikleri minerallerle böbreklerimizin temizlenmesine ve daha stabil çalışmalarına yardım eder. Lifi yüksek olan besinleri tüketmek de hem Böbrekler üzerinde hem de Merkezi sinir sistemi üzerinde olumlu etkiler yapar. Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerini içeren taze balıkların tüketimi de böbrekler için hayati bir önem taşıyor.

Kaynak: Limithaber.com

Okunmaya Değer Yazı!  Halk Sağlığı Açısından Enfeksiyonlardan Korunma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir