Balkabağı Şifa Deposu

Balkabağı Şifa Deposu

Kış aylarının en fazla tercih edilen sebzeleri arasında yer alan kabak; hem yemeği, hem de tatlısı ile insanlara şifa oluyor. İçerisinde nişasta, şeker, yağ, çinko, magnezyum, beta karoten, A, B ve C vitamini, aminoasitler yer alan balkabağının birçok faydası bulunuyor. 800 yıl önce yaşamış olan Buharalı ünlü Türk Hekimi İbni Sina’nın kitabında; kanser hastalarına şifa olarak balkabağı gösteriliyor.

Hem yemeği ile, hem de tatlısı ile hastalıklara şifa olan Balkabağı; birçok açıdan da zengin bir sebze konumunda bulunuyor. İçerisinde nişasta, şeker, yağ, çinko, magnezyum, beta karoten, A, B ve C vitamini, aminoasitlerin yer aldığı bir sebze olan balkabağı; sindirim sorunlarına da iyi geliyor. Lif içeriği yüksek olan ve kışın tüketilmesi önerilen balkabağı; sindirim sistemi sorunu bulunan kişilerde kabızlığı engelliyor. Mineral açısından zengin olan bu sebze; bilgisayar başında iş yapanlar için da bulunmaz bir fırsat olmaktadır. Zira balkabağı hem göze, hem de beyin sağlığına bir hayli iyi geliyor.

Şeker içermesine rağmen kalorisi fazla yüksek olmayan balkabağı; bol miktarda lif içermektedir. İçerdiği bitkisel lifler sayesinde de; alınan toksinleri ve zararlı yağların bir kısmını sünger gibi emmektedir. 

Kaynak: Limithaber.com

Okunmaya Değer Yazı!  Bebeklerde ve Çocuklarda Nörogelişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir