Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Ağız kokusu; ağız içindeki bakterilerin yiyecek artıkları ile birleşmesiyle oluşan hidrojen sülfür gazları ile meydana gelir. Ağız kokusu, kişilerin yaşam kalitesi ve sosyal ilişkilerini zedelemekte hatta özgüven sorunlarına yol açıp, kişinin kendini sosyal ortamlara uzak durmasına kadar varabilmektedir. Aynı diş çarpıklığı probleminde olduğu gibi, kişi rahat konuşamaz, gülümseyemez, insanlarla arasına mesafe koymak durumunda kalır.

Ağız Kokusu

Yemek sonrası ve sabah uyandığımızda oluşan ağız kokusu, fizyolojik ağız kokusu olarak tanımlanır. Bu bir hastalık belirtisi değildir ve tedaviye gerek duyulmamaktadır. Bunun dışında ortaya çıkan ağız kokusu genellikle bir hastalık belirtisi olarak kabul edilir ve patolojik ağız kokusu olarak tanımlanır. Dil, volatil aromatik gazlar üretilerek ağız kokusuna neden olmaktadır. Günde en az 2 defa arkadan öne doğru bir diş fırçası ile dil fırçalanmalıdır. Bu sırada çinko içeren bir diş macunu kullanılması, dil yüzeyinin böyle bir macunla fırçalanması isabet olur. Her fırçadan sonra çinkolu alkolsüz ve antiinflamatuarsız bir gargara kullanabilir.

Ağız Kokusu Nasıl Geçer
Ağız Kokusu Nasıl Geçer

Sinüs ve akciğer odaklı enfeksiyonlar, şeker hastalığı (aseton kokusu gibi) ve karaciğer yetmezliği gibi birçok sistemik rahatsızlık da ağız kokusuna sebep olmaktadır. Ağız kokusu; yüzde doksan oranında ağız kaynaklı nedenlerden, bunun dışındaysa, yüzde sekiz üst solunum kaynaklı, yüzde 1 oranında sindirim sistemi, yüzde bir oranında metabolik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Ağız kokusu toplumun büyük kesimini etkilemekte ve etkilenen kişilerde önemli sosyal ve psikolojik sıkıntılara neden olmaktadır.

Okunmaya Değer Yazı!  Türkiye’deki Hepatit B Taşıyıcı Sayısı Yaklaşık 3.5 Milyon

Ağız Kokusunun Sebepleri

 • Kötü ağız hijyeni veya çürük dişler
 • Dişeti hastalıkları kötü ağız kokusuna sebep olur. Damaklarda enfeksiyon, iltihap gibi problemler bakteri üretimini artıracağı için ağız kokusu oluşturur.
 • Birçok gıdalarda özellikle sarımsak ve soğan geçici ağız kokusu yapabilir,
 • Sigara ve bazen alkol ile ağız kuruluğuna yol açan antikolinerjikler, antidepresanlar, diüretikler, antiparkinson ve kemoterapötik ajanlar,
 • Şeker hastalığı, mide problemleri, karaciğer hastalıkları, boğaz enfeksiyonları, sinüzit gibi birçok sistemik hastalık,
 • Hatalı restorasyonlar (taşkın restorasyonlar, sızdıran kronlar) ve gıda birikim alanları
 • Birçok vitamin ve mineral eksikliği örneğin A vitamini, B12 vitamini, demir veya çinko eksikliği ağızda kurumayla birlikte mukozada fissürleşmeye yol açar ki bu da gıda ve doku artıklarının tutunmasına dolayısıyla halitozise katkıda bulunur.

Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

 • Gece yatmadan ve sabah kalkınca  dişler en az iki dakika fırçalanmalıdır.
 • Dil yüzeyine yerleşen bakteriler, tükürük ve besinlerden gelen proteinleri ağız kokusunun sebebi olan bileşiklere parçalar. Bu nedenle mümkün olabildiği kadar dışarıya çıkarılan dilin arka kısmından başlayarak öne doğru süpürme hareketi ile dil fırçalanmalıdır.
 • Diş fırçalama ve gargara işleminden sonra “diş ipi – diş arası fırçası” ile fırçalamaya destek olunmalıdır. Diş ipi sayesinde fırçanın çıkaramadığı yerlerdeki bakteri ve yemek artıklarını sökebilirsiniz. Özellikle köprü gövdeleri altındaki dar bölgelerde biriken yemek artıkları hızla bakteri çoğalmasına neden olabilir.
 • Çinko içeren macunlar, gargaralar ve sakızlar ağız kokusunu önleyebilir.
 • Beyaz un, beyaz şeker, glukoz /früktoz şurubu ile tatlandırılmış tüm hazır gıdalar ağız içindeki bakteriler için uygun bir ortam oluştururlar. Basit şekerler diş çürüklerine neden olur ve ağız sağlığını büyük bir süratle bozarlar. Bunun için basit şeker  tüketmeyin.
 • Lokmaları iyi çiğneyin. Bu sayede yiyeceklerle tükürük salgısı iyice karışır  ve ağızda yemek parçası kalma olasılığı düşer. İyi çiğnenen besinler daha iyi sindirileceği için mide kaynaklı ağız kokusunun da önüne geçilmiş olur.
 • Özellikle yaşla artan vücut kuruması pek çok yönden dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çok su içmek onlarca yararının yanında dilinizin kurumasını da önleyerek ağız kokusu ile mücadelede önemli bir silah olarak kullanılabilir.
 • Rutin diş hekimi kontrollerinizi ihmal etmeyin.
 • Eğer hareketli protez kullanılıyorsa onlarında günlük temizlikleri yapılmalıdır.
 • Eski ve uyumsuz porselen kuron ve köprüler, plak birikimine sebep olduğu için değiştirilmelidir.
Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Kaynak; https://www.doktortakvimi.com/blog/agiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir